Plisy na okna dachowe

Okna dachowe Velux, Fakro itp. pełnią rolę doświetlającą. Jednak gdy zdarzy się upalny dzień lub przez dłuższy czas świeci słońce, pomieszczenia z takimi oknami mocno się nagrzewają. Potrzebne jest wtedy zasłonięcie okna.

Do zasłonięcia okna dachowego stosuje się różne rodzaje zasłon. Mogą to być rolety, żaluzje, a także plisy.

Plisy w wersji dachowej pojawiły się w ofercie rok temu. W tym czasie model Cosimo SL został ulepszony. Dodano magensy, które lepiej utrzymują plisę w najwyższym położeniu. Boczne prowadnice uszczelniają zasłonę po bokach, ślizgający się po nich profil można zatrzymać w każdej pozycji.

To co wyróżnia plisy na tle znanych już rolet i żaluzji to możliwość zasłaniania okna od dołu. Ta funkcja w niektórych miejscach jak łazienki daje możliwość zasłonięcia dolnej części okna do połowy.

Jednak najczęstrzym powodem instalowania plis na oknach dachowych jest ograniczenie dopływu promieni słonecznych do pomieszczenia, a nawet całkowite odcięcie. W kolekcji tkanin plisowanych znajdują się dwie grupy taknin zaciemniających:

  • Plisy 20
  • Dupli 25

Dupli 25

Różnica pomiędzy tkaninami polega na ilości warstw. W dupli są dwie warstwy to w efekcie końcowym daje inny, gładszy wygląd całej plisy. Dodatkowo sznurki podciągające są niewidoczne, znajdują się pomiędzy warstwami.

Plisa 20

W pojedynczej plisie, tkanina posiada widoczne dziurki przez które przechodzą sznurki podciągające. Są one tym bardziej widoczne im ciemniejszy materiał zastosowano.